сряда, 14 октомври 2009 г.

Началото на зимата

Петковден се смята за началото на зимата. Днес при нас наистина се усети, че зимата идва. Мекият и слънчев досега октомври, ни накара да извадим по дебели дрехи и палта. Студът започва да щипе бузките, а есенните дъждове все по често ще ни задържат вкъщи.

Днес сестра ми е именничка. Имах малко повече свободно време и успях да приготвя хляб с домати и маслини, и тирамису. На трапезата имаше пилешки пържолки на грил тиган, а също и разни салати и мезета дело на сестра ми.
Рецепти за хляба и десерта, ще публикувам утре.

Петковден


Днес Българската православна църква почита Преподобната Петка-Параскева Търновска.
Преподобната Петка, наречена още Българска, е родена в град Епиват на Мраморно море през 11-ти век. Води благочестив живот, а след кончината й нейните мощи, които притежават целителна сила, се превръщат в символ на борбата за съхраняване на християнската култура от ислямската асимилация. Цар Иван Асен Втори ги пренася в Търново, където се пазят до превземането му. След дълги странствания мощите намират покой в румънския град Яш, където са и досега.
Празникът в чест на Света Петка - Петковден, се смята за завършек на лятото и на есенната работа, а с това и на активния стопански цикъл. Народът отбелязва Петковден като начало на зимните празници. По традиция се правят оброчни курбани, сборове и служби за здраве и плодородие.
В някои райони Петковден е женски празник. Правят се питки, намазани с мед и наречени на светицата. След литургията най-възрастната жена коли петел или кокошка, от които се вари курбан, като това става на високо място или край извор с целебна вода, посочен от светицата. Свещеникът освещава курбана и започва женският празник.

Именници: Петко, Петка, Петя, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева.

Честит празник!
Blog Widget by LinkWithin